Yunanistan’da casusluk skandalı : AB’den açıklama geldi

AB Komitesi, Yunanistan’da muhalefet partisi önderi ve bir gazetecinin telefonlarının dinlenmesinin ortaya çıkmasıyla patlayan skandalda tüm suçlamaların Yunanistan hükümeti tarafından derinlemesine soruşturulmasını beklediğini bildirdi.

Avrupa Birliği (AB) Komitesi sözcülerinden Anitta Hipper, Yunanistan’da muhalefet partisi PASOK’un yeni başkanı ve Avrupa Parlamentosu Milletvekili Nikos Andrulakis ile Yunan gazeteci Tanasis Kukakis’in telefonlarının dinlenmesi üzerine istihbarat teşkilatı lideri ile Başbakanlık Genel Sekreterinin istifasına yol açan dinleme skandalı hakkındaki soruları yanıtladı.

Teyit edilmesi halinde AB ülkelerinde ulusal istihbarat teşkilatlarının yasa dışı formda başta gazeteciler ve siyasi muhalifler olmak üzere vatandaşlara yönelik dinleme yapmasının kabul edilemez bir durum olduğunu vurgulayan Hipper, şöyle devam etti:

“Üye ülkeler ulusal güvenliklerini muhafaza yetkisine sahiptir ve temel hakların korunmasını sağlamak için kendi güvenlik teşkilatlarını denetlemeli, denetim etmelidirler. Şahsî bilgilerin korunması, gazetecilerin güvenliği ve söz özgürlüğü de mutlak kıymete sahiptir.

Bu çeşit olayların soruşturulması AB üyesi ülkelerin sorumluluğundadır. AB Komitesi, her türlü suçlamanın derinlemesine soruşturulmasını ve vatandaşların inancının tesis edilmesini beklemektedir.”

EUROPOL VE AB’YE ÇAĞRI

Yunanistan’daki skandalın ortaya çıkmasından sonra kimi Avrupa Parlamentosu milletvekilleri de olaya reaksiyon gösterdi ve AB kurumlarının devreye girmesini talep etti.

Parlamentonun tesirli milletvekillerinden Hollandalı Sophie in ‘t Veld, Yunanistan hükümetinin sav ettiği üzere durumun memleketler arası bir sorun olarak görülmesi halinde Europol ve AB Savcılığının devreye girmesi ve olayı soruşturması gerektiğini belirtti.

Hollandalı milletvekili, bu hususta bir tavsiye kararı hazırlayacağını açıkladı.

AVRUPA PARLAMENTOSU TOPLANACAK

Avrupa Parlamentosu gelecek günlerde Yunanistan’daki skandal hakkında özel toplantılara da sahne olacak.

Parlamentoda Pegasus ve eş paha casus yazılım kullanımı hakkında daha evvel oluşturulan araştırma komitesi Yunan gazeteci Tanasis Kukakis’i dinlemek için 30 Ağustos’ta oturum düzenleyecek.

Sonraki günlerde de Andrulakis’in dinleneceği bir oturum daha düzenlenmesi bekleniyor.

YUNANİSTAN’I SARSAN SKANDAL

PASOK önderi Andrulakis, 28 Haziran’da Avrupa Parlamentosunun özel hizmetinden faydalanarak telefonunun casus yazılımla izlenip izlenmediğini denetim ettirmişti. Telefonda yapılan birinci incelemede, “Predator” isimli casus yazılımla bağlantılı kuşkulu bir link tespit edilmişti.

Nisanda ise Yunan gazeteci Kukakis’in cep telefonunda da casus yazılım tespit edilmişti. Milletlerarası Basın Enstitüsü (IPI), Kukakis’in cep telefonunun 2021’de 10 hafta boyunca “Predator” isimli casus yazılımla takip edildiğini belirtmişti.

Bu olayların akabinde Yunanistan Ulusal İstihbarat Teşkilatı (EYP) Lideri Panagiotis Kontoleon, kurumun dinleme faaliyetlerindeki “dikkatsizlik” gerekçesiyle 5 Ağustos’ta Miçotakis’e istifasını sunmuştu.

“Predator” isimli casus yazılımla ticari alakaları olduğu sav edilen ve birebir vakitte Miçotakis’in yeğeni olan Başbakanlık Genel Sekreteri Grigoris Dimitriadis de birebir gün vazifesinden ayrılmıştı. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.