Yüzde 90’ı taşıyıcı olduğunu bilmiyor! 1998’den evvel doğanlar için hayati ihtar

28 Temmuz Dünya Hepatit Günü münasebetiyle Viral Hepatitle Savaşım Derneği ve Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği (TKAD) iş birliğinde TKAD Binası’nda bir toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıya İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Kısmı Öğretim Üyesi ve Viral Hepatitle Savaşım Derneği Lideri Prof. Dr. Fehmi Tabak, Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği Lideri Prof. Dr. Fulya Günşar, İstanbul Üniversitesi- İstanbul Tıp Fakültesi Gastroenterohepatoloji Bilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sabahattin Kaymakoğlu, Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Onur Yaprak, Gastroenteroloji Uzmanları Prof. Dr. Mesut Akarsu, Doç. Dr. Suna Yapalı ve Prof. Dr. Levent Doğanay konuşmacı olarak katıldı.

Toplantıda hepatit enfeksiyonlarının oluşturduğu tehlikelere dikkat çekilirken, hastalıklara karşı tarama konusunda şuur oluşturulmasının gerekliliği söz edildi. Hepatit hastası olan çok sayıda insanın haberdar bile olmadığına vurgu yapılırken uzmanlar, belirtisiz ilerleyen hastalıklara karşı toplumda farkındalık oluşturulması gerektiğine dikkat çekti.

‘MANİKÜR, PEDİKÜRDEN BİLE HEPATİT KAPABİLİYORLAR’

Toplumda hepatit virüslerine karşı farkındalığın oluşturulmasının büyük değer taşıdığına dikkat çeken Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği Lideri Prof. Dr. Fulya Günşar, “Bugün 28 Temmuz Dünya Hepatit Günü ülkemizde de viral hepatitler hakikaten sirozun, kronik hepatitin, karaciğer kanserinin ve transplantasyonun en değerli nedenleri ortasında. Bu cins hastalıkların değerini vurgulamak istiyoruz” diyerek kelamlarına şöyle devam etti:

“Bu hastalıklar biraz sessiz ve sinsi hastalıklar, son ana gelinceye kadar belirti vermiyor. O nedenle biz farkındalığı artırmaya çalışıyoruz. Biz her erişkinin Hepatit C ve B var mıdır bu testleri yaptırmasını istiyoruz. Bazen beşerler manikür, pedikürden bile hepatit kapabiliyor. O nedenle bu süreçleri yaptırırken kullanılan aletlerin yeteri kadar sterilizasyon yapılıyor mu, yapılmıyor mu bunları da denetim ettirmeliler. Benzeri şey; gençlerimiz ortasında dövmeler de çok moda. O dövme merkezlerinde de önemli denetimlerin alet, edevat açısından yapılması lazım.”

‘1998 YILINDAN EVVEL DOĞANLAR TEST YAPTIRMALI’

Kronik karaciğer rahatsızlıklarının sebebini kıymetli oranda hepatit virüslerinin oluşturduğunu belirten Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Onur Yaprak ise bilinen 5 tip hepatit olduğunu söyleyerek şunları kaydetti:

“Bunların içerisinde en çok korktuğumuz; hepatit C ve B bulaşma yolları da farklı. B ve C’de çoklukla kan teması, cinsel temas biçiminde temel bulaşma yolları var. Bunların içinde kronikleşen siroz ve karaciğerde kansere yol açan hepatit C ve B. Bilhassa B ve C üzerine bir farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Hepatit B aşı ile korunulan bir hastalık, 1998 yılından beri Türkiye’de rutin aşılama programında, hepatit C ise son 5 yılda ilaçla yüzde 95 oranında tedavi edilebilen bir hastalık haline geldi.

Şu anda bizim teklifimiz; 1998 yılından evvel doğanların kesinlikle gidip sıhhat kuruluşlarında bir test yaptırmaları. Hepatit B’ye karşı şayet aşısız iseler aşılarını yaptırmaları, şayet Hepatit C olumlu iseler kesinlikle bir ilaç tedavisine başlanması ve bedenden bunun atılmasının sağlanması. Dünya genelinde yılda 1 milyon insan bu Hepatit B ve C’ye bağlı hastalıklar nedeniyle maalesef hayatını kaybediyor. Kronik karaciğer hastalıklarının da yüzde 60-70 nedenini ülkemizde hepatitler oluşturuyor.

YÜZDE 90 TAŞIYICI OLDUĞUNUN FARKINDA DEĞİL

Ülkemiz geneline baktığımız vakit 3 milyon Hepatit B taşıyıcısı var, yaklaşık 400 bin civarında hepatit C olumlu kişi var. Bu bireylerin yüzde 90’ı hasta olduğunun yahut taşıyıcı olduğunun farkında değil. Hedefimiz 2030 yılına kadar bu virüsleri ülkemizden temizlemek.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.