Zürih Balesi’nin gösterisi Güçlü PSM’de iki gün sahnelendi

Tolstoy’un özgür ruhlu bayanı, aşka esir düşen Anna Karenina ve dramatik sonunu, sinemada izlediğim vakit da çok etkilenmiş, göz yaşlarımı tutamamıştım. Yalnızca his yüklü değil, Tolstoy’un bütün yapıtları üzere toplumun değişik katmanlarını ayrıştırarak gösteren, erkeğin çapkınlıklarını güzel görürken bayanın aşkını seçmesini ödeten bu çağının çok ötesinde tahliller içeren romanı, yalnızca pas de deux ve zıplamalarla nasıl anlatılacaktı ki? Bale, her ne kadar hislerin vücut lisanıyla sözü de olsa, çok katmanlı diyaloglar yalnızca ayak figürleriyle söz edilebilir miydi?

Meğer uçuşan bir tül etek de sözü ağır bir lisana sahip olabiliyormuş! Zürih Balesi’nin hepsi birer solist seviyesindeki dansçılarının pek çok ödüllü Christian Spuck’ın sanat direktörlüğünde değerli koreograflarla çizdiği neoklasik dansa dayalı koreografisinden aklımda kalan sahneler, kelebek kanadı hassaslığında uçuşan şifon etekler, sevgilisine sarılmak için ceketini yırtarcasına çıkaran bir âşık, terk edilen ve intikam alan koca, uçarı aşığın terk ettiği bayanın siyah tuvaletiyle yapayalnız kalışındaki çaresizlik ve onlarca sahne!

Evet, müzikle, dansla, mimikle, kitabı tekrar okudum, olabiliyor!

GÖRSEL ŞÖLEN

Teknik harikaydı, müzik ruhu okşuyordu; kostümler (Emma Ryott) büyüleyiciydi; danslar elbette fevkalade bir senkron ve söz gücüyle tartışılmazdı! Siena Licht Miller, mezzosopranonun ortada bir çıkıp bir arya söylemesi ve ona geride bir piyanonun eşlik etmesi ne kadar beğenilen olmuştu? Tarlada ekin biçen köylülerin bu hikayede yeri pek anlaşılamadı fakat görselliği tartışılmazdı.

Ve Tolstoy’un yapıtı ne kadar ölümsüz? Bugün de hâlâ, sıkıcı evliliğini bırakıp aşkına koşan bayan, damgalanırken, uçarı âşık hayatını yaşıyor! Şovun hiç mi kusuru yok derseniz, turnelere taşıma gereği, minimalist dekoru sevemedim desem? Hele o smokinli görevlilerin uyduruk beyaz perdeyi çekip durması yok mu, şovun tek falsosu benim için oydu! O da nazar boncuğu olsun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.