7 yaşındaki Miraç öldüğüyle kaldı

Diyarbakır’da üç yıl önce okul çıkışında mahallenin bakkalından aldığı şırıngalı çikolata kapağının nefes borusuna kaçmasıyla boğularak ölen 7 yaşındaki Miraç Umut Bilgi’nin ölümüyle ilgili davada yargılanan 2’si üretici firma sahibi, 3’ü dağıtıcı firma yetkilisi olmak üzere 5 sanıklı dava Asliye Ceza Mahkemesi’nde karara bağlandı.

“AİLENİN ZARARINI KARŞILAMAK İSTİYORUZ”

Üretici firma sahibi U.Y ile S.Y adlı kardeşler, “Gıda ve Tarım Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı’na gerekli üretim izinlerini almak için başvurduk. Şırıngalı çikolata için Ticaret Bakanlığı’ndan oyuncak izni istedik, ancak oyuncak için gerekli vasıfları taşımayışı ve plastiğin içeriğindeki bazı kimyasalların zararlı bulunması nedeniyle oyuncak izni ve patenti verilmedi. Gıda ve Tarım Bakanlığı üretimin her aşamasında yüksek gıda mühendisi bulundurmak koşuluyla gıda izni verince üretime başladık. Üretimi 5 işçimizle yapıyoruz. Biz malı üretip dağıtıcı şirkete veriyorduk. Çocukların ölümünden sonra iç piyasadaki tüm mallarımızı geri çekip, üretimi durdurduk. Ancak bu olaylar açığa çıkana kadar piyasaya 11 milyon ürün sattık. Ailenin zararını karşılamak istiyoruz” dediler.

“AVRUPA’YA BİLE SATIŞ YAPTIK”

Dağıtıcı firma sahipleri H.T, K.T ve Y.T adlı sanık üç kardeş de, üretimin hiçbir aşamasında yer almadıklarını, sadece paketleme ve ambalaj işlemi bittikten sonra teslim alıp dağıtımını yaptıklarını ileri sürdü. Sanık H.T, “Bu ürünü Avrupa’ya bizzat sattık. Şayet olumsuz bir durum olsaydı bize geri dönüş sağlanırdı. Ürünün taklitleri de var. Bizim tarafımızdan üretilip üretilmediği belli değildir” dedi.

BİLİRKİŞİ RAPORUNDA SANIKLAR ASLİ KUSURLU

İki Yüksek Gıda Mühendisi, bir iş güvenliği uzmanı üç kişilik bilirkişi komisyonunca hazırlanan rapor da mahkemeye gönderildi. Raporda, üretici firmanın asli kusurlu olduğu ifade edildi.

Mahkeme, dosyaya gönderilen Bilirkişi ve Adli Tıp Kurumu raporlarına göre, sık sık denetlenmesi gereken hijyen şartlarının olmadığı bir ortamda merdiven altı fason üretim yapıldığını, oyuncak için Ticaret Bakanlığı’ndan talep edilen iznin uygun hijyen şartlarını taşımadığı için reddedilmesine rağmen üretime devam ettiklerini belirtti.

1’ER YIL 8’ER AY HAPİS 5 YIL ERTELEME

Mahkeme , standart dışı çikolatayı üretip piyasaya süren firma yetkililerinin gıda kanununun ilgili maddelerine göre birinci derecede sorumluluklarının dikkate alındığında Miraç’ın ölümünde asli kusurlu olduklarına dikkat çekti; firmanın üretim aşamasında lisans eğitimi almış personel çalıştırmadığı gibi, tüm üretimi de sadece paketleme işçisi olan personelle sağladıkları için sanıkların taksirle bir kişinin ölümüne neden olmak suçunu işlediklerine kanaat getirdi. Mahkeme, 5 sanığı  “Taksirle ölüme neden olmak” suçunun alt sınırından 2’şer yıl hapisle cezalandırdı. Daha sonra iyi hal indirimini düzenleyen 62. Maddeyi de uygulayarak cezayı 1’er yıl 8’ar aya indirdi. Mahkeme, sanıkların bu cezalarını da 5 yıl süreyle erteledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir