ABD’de üniversite saldırısında 3 ölü: ‘İş başvurusu kabul edilmedi’ iddiası

ABD’nin Las Vegas kentindeki Nevada Üniversitesi’nin kampüsünde düzenlenen silahlı saldırıda 3 kişi hayatını kaybetti. 1 kişiyi de yaralayan saldırgan, polis tarafından öldürüldü. ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), kampüse yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta yer alan “Harry Reid Uluslararası Havaalanı”na gelen uçuşları geçici olarak durdururken, üniversitede derslere ara verildi.

Saldırı esnasında derste olan profesör Kevaney Martin, olaya ilişkin açıklamasında, öğrencileriyle birlikte masanın altına saklandıklarını belirterek, “Korkunçtu. Bunu tarif edemem. Öğrencilerim için kendimi tutmaya ve ağlamamaya çalıştım” ifadesini kullandı.

‘İŞE KABUL EDİLMEDİ’ İDDİASI

Associated Press’in (AP) haberinde, saldırganın daha önce Nevada Üniversitesine iş başvurusunda bulunduğu ancak kabul edilmediği öne sürüldü. Haberde, saldırganın daha önce Doğu Carolina Üniversitesinde profesör olarak çalıştığı belirtildi. Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, yaptığı açıklamada, kampüste yaşanan olaydan haberdar olduklarını, gelişmeleri takip ettiklerini söyledi.

Amerikan CBS televizyonuna konuşan polisler de, silahlı saldırganın “60’lı yaşlarda beyaz bir eski öğretim üyesi” olduğunu açıkladı.

BIDEN’DAN ‘SİLAH ŞİDDETİ’ TEPKİSİ

AA’nın aktardığına göre ABD Başkanı Joe Biden yaptığı yazılı açıklamada, hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dilerken, Cumhuriyetçilere “yarı otomatik silahların ve yüksek kapasiteli şarjörlerin” yasaklanması çağrısında bulundu. Biden, “Başkan olduğumdan bu yana attığımız tüm adımlara rağmen silah şiddetine karşı daha fazla önlem almamız gerekiyor. Ancak bunu Kongre olmadan yapamayız” ifadesini kullandı. Saldırının gerçekleştiği kampüse birkaç kilometre uzaklıkta 2017’de de Harvest Müzik Festivali’nde silahlı saldırı düzenlenmiş, en az 58 kişi hayatını kaybetmiş, yüzlerce kişi yaralanmıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir