Adıyamanlı depremzede aile, Kırıkkale’den ev almak isterken dolandırıldı

İHA

6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen merkezli depremlerin vurduğu Adıyaman’da ikamet eden Güzel Ailesi’nin, bulundukları apartmandaki dairesi ağır hasar aldı.

Evsiz kalan Fatma ve Fatih Güzel çifti, “femur hastalığı” olan çocuğunun Ankara’daki tedavisinden dolayı Kırıkkale’ye yerleşti.

Güzel çifti, iki çocuğuyla birlikte bir süre Kırıkkale Polisevi’nde kaldı.

Kiralık ev bulamayınca satılık ev arayışına giren depremzede aile, şehirde esnaflık yapan M.E. ile 1 milyon 800 bin lira değerindeki evin pazarlığını yaptı.

1 milyon 50 bin lira değerindeki otomobilleri gitti

1 milyon 50 bin lira değerindeki otomobilini de M.E.’ye noterde sattıktan sonra eve yerleşen depremzede aile, aradan geçen bir süre sonra tapuyu alamayınca dolandırıldığını anladı.

Satın almak istedikleri evin özel bir bankaya ipotekli olduğunu sonradan öğrenince hayatlarının şokunu yaşadı.

6 aydır mağdur olduklarını ifade eden Fatma Güzel yaptığı açıklamada, otomobilini geri alamadıklarını belirterek, karşı taraf hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

“Evim ağır hasar aldığı için evsiz kaldım ve bu süreçte de oğlum ameliyatlıydı”

6 Şubat depreminde Adıyaman’daki evinin ağır hasar aldığını anlatan Güzel, “Evim ağır hasar aldığı için evsiz kaldım ve bu süreçte de oğlum ameliyatlıydı. Ankara’ya da yakın olmasından dolayı Kırıkkale’ye tayin olarak geldim. Bu süreç içerisinde deprem kontenjanından dolayı polisevinde kaldım. Bir aylık süre içerisinde kiralık ev arayışında bulundum. Arabamızı 1 milyon 50 bin Türk Lirasına verdik. Kalan ücreti de kredi çekip ödeyeceğiz. Bu süreç içerisinde arabamızın satışını noter huzurunda satışını kendisine verdik. Bize verilen sürenin sonu geldi. Bu süreç içerisinde de bizi dolandırdıklarını hissettik. Savcılığa suç duyurusunda bulunduk.” dedi.

“Şu anda oturduğumuz ev de özel bir bankaya geçmiş durumda”

Oturdukları evin özel bir bankada ipotekli olduğunu belirten Güzel, “Şu anda oturduğumuz ev de özel bir bankaya geçmiş durumda. Bu evde kiracı da değiliz, ev de satın alamadık. Özel bir bankaya geçtiği için satışı yapılamıyor. Arabamızı da geri alamadık. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) savcılık soruşturmasının numarasıyla beraber yazdık. Yetkililerden de şunu istiyorum; Bir an önce mağduriyetimizin giderilmesini ve hukuki sürecin hızlandırılmasını istiyorum.” şeklinde konuştu.

“Arabayı da verdik tam tapuyu alacağımız zaman, ‘bankada pürüz çıktı 15 gün içinde bu evi size teslim edeceğiz’ dediler”

Tapuyu alacakları zaman “bankada pürüz var” diyerek kendilerinden 15 gün süre istediklerini aktaran Fatih Güzel, “Burada ev arayışına geçtik. Kiralık ev bulamayınca da arabamızı verip, satılık ev arayışına geçtik. Bu evi gösterdiklerinde gördük beğendik. Arabayı da verdik, tam tapuyu alacağımız zaman ‘Bankada pürüz çıktı. 15 gün içinde bu evi size teslim edeceğiz’ dediler. Kredimizi bankadan beklettik. O arada arabayı da kaporayı da aldılar.” diye konuştu.

“6 ay boyunca bizi mağdur ettiler”

15 gün bekleme karşılığında güvence olarak 2 milyon liralık verilen çekinde karşılıksız olduğunu ifade eden Güzel, “15 günlük içinde biz size çek verelim mağduriyetiniz olmasın diyerek. Çeki de aldık soruşturduk sıkıntı da yoktu. Bu süreç bayağı uzadı. 6 ay boyunca bizi mağdur ettiler. Dolandırıldığımızı anladık ve savcılığa da avukatımızla birlikte başvurduk. Büyüklerimizden bu mağduriyetin giderilmesini istiyoruz. Biz evi alamıyoruz artık banka el koymuş. Bize arabamızı versinler, hayatımızı sürdürelim. Şu anda stresliyiz. Yarın banka bize ‘çık’ diyebilir. Yarınımızın ne olacağını bilemiyoruz.” ifadesini kullandı.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx