Akdeniz sahilinde dalga boyu 30 metreye ulaştı

ANTALYA – Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğü’nün hafta sonu için turuncu kodlu uyarı verdiği Batı Akdeniz’de fırtınanın etkisi bu sabah saatlerinde de devam etti. Dünyaca ünlü Konyaaltı Sahili’nde olumsuz hava şartlarına rağmen sahile inenler, insan boyunu aşan dalgaların arasında yürüyüş yaptı.

BATI AKDENİZ’DE TURUNCU ALARM

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün 67 ilde turuncu ve sarı kodlu alarm verdiği yurt genelinde hafta sonu kuvvetli yağış ve fırtına hayatı durma noktasına getirirken, Antalya, Burdur ve Isparta turuncu kodlu uyarı verilen 44 il arasında yer aldı. AFAD tarafından pazar günü için yapılan açıklamada, “İl AFAD merkezlerimiz, TAMP grupları ile 7/24 esasına göre teyakkuz haline geçirilmiştir. Uyarı verilen illerimizde vatandaşlarımıza, valiliklere, kaymakamlıklara ve il AFAD müdürlüklerine bilgilendirme yapılmıştır. Çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, soba zehirlenmeleri, buzlanma ve don olayları ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunmasını önemle hatırlatıyoruz” denildi.

DALGALARIN BOYU 30 METREYE ULAŞTI

Yapılan son değerlendirmelere göre; Antalya’nın batısından başlamak üzere kuvveti artan gök gürültülü sağanak yağış, şehrin genelini etkiledi. Antalya’nın batı ilçelerinde kıyı kesimleri ve kentin doğusunda hafta sonu boyunca ve bu sabah saatlerinde metrekareye 60 ila 120 kg arasında değişen şiddette yağış düştü. Yağışlar, 1800 metre üzerindeki kesimlerde kuvvetli karla karışık yağmur ve kar şeklinde seyretti. Antalya’nın kıyı kesimlerinde zaman zaman dalga boyu 30 metreye ulaşırken, bazı bölgelerde sel, su baskını, yıldırım ve dolu yağışı etkili oldu. Dalgaların falezleri aşıp konutlara ulaştığı şehir merkezinde, Kaleiçi Yat Limanı da dev dalgaların etkisi altında kaldı. Metrelerce yükselen dalgalar dün limandaki mendireği aşarak bir teknenin batmasına neden olurken, balıkçılara ve tekne işletmecilerine de zor anlar yaşattı. Şiddetli yağış, zaman zaman şiddeti artan yağış bazı araçların yolda kalmasına neden oldu. (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx