Dünyaca ünlü keman virtüözü Suna Kan hayatını kaybetti 

Dünyaca ünlü keman virtüözü ve devlet sanatçısı Suna Kan, 87 yaşında yaşamını yitirdi. Acı haberi bir başka devlet, dünyaca ünlü piyanistimiz Gülsin Onay duyurdu. Twitter hesabından paylaşım yapan Gülsin Onay “Suna Kan’ı kaybetmişiz.. Allah rahmet eylesin.. Mekanı cennet olsun.. Oğlu Ömer Üstel başta olmak üzere tüm yakınlarına, sevenlerine, müzik camiamıza baş sağlığı ve sabırlar dilerim.. Büyük bir müzisyenimizi, yakın dostumu ve yeri doldurulamaz değerli kemancımızı kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyim.. Kalbimizde hep yaşayacak eşsiz anıları ve kayıtlarıyla..” satırlarını kaleme aldı.

İLK DERSLERİ BABASINDAN ALDI
1936 yılında Adana’da dünyaya gelen Suna Kan, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Viyola sanatçısı olan Nuri Kan’dan henüz 5 yaşındayken keman öğrenmeye başladı. Ardından aile dostları Hulusi Karsel’den de keman dersleri aldı.

HARİKA ÇOCUK YASASI İLE YURT DIŞINDA ÖĞRENİM GÖRDÜ
İlk resitalini 1946’da Ankara Devlet Konservatuvarı’nın konser salonunda veren sanatçı, Mozart’ın 5. Keman Konçertosunu seslendirdiği bu resitalin ardından “Harika Çocuk” olarak anılmaya başladı. 1948’de isme-özel olarak çıkarılan “İdil Biret ve Suna Kan’ın yabancı memleketlere müzik tahsiline gönderilmesine dair kanun” ile yurt dışında öğrenim görmek için devlet bursu almıştı. Suna Kan ve İdil Biret için çıkarılan özel yasa “Harika Çocuk yasası” olarak biliniyordu

PARİS’TE KONSERVATUVARI BİRİNCİLİKLE BİTİRDİ
Paris Konservatuvarı’na gönderilen Suna Kan 1952’de konservatuvarı birincilikle bitirdi. Dünyanın çeşitli yerlerinde verdiği konserlerle sayısız ödül kazanan sanatçı 1957’de yurda döndü ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası solist sanatçılığına atandı. Uzun yıllar Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nda solist ve başkemancı olarak görev yapan büyük usta 1971’den bu yana “Devlet Sanatçısı” unvanını taşıyordu.

“KEMANIN KUTUSUNU ŞİMDİLİK BU DÜNYADAN GİDİNCEYE KADAR KAPATTIM”
Mayıs 2017’de sağlık sorunları nedeniyle uzun bir süre konser vermediğini söyleyen sanatçı “Kemanın kutusunu şimdilik, bu dünyadan gidinceye kadar kapattım” açıklamasıyla sevenlerini üzmüştü.

SEFİRE OLARAK MACARİSTAN’DA BULUNDU
Suna Kan, eğitimini tamamlayıp yurda döndükten sonra 1960 yılında müzisyen ve müzik eleştirmeni Faruk Güvenç ile evlendi. Bu evlilik Faruk Güvenç’in 1982’deki ölümüne kadar sürdü. 1988 yılında diplomat Halit Güvener ile evlenen Suna Kan sefire olarak Macaristan’da da bulunmuştu.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir