Hafize Gaye Erkan’ın istifasını kim istedi? İşte kulislerde konuşulan iddia

Gazete Pencere yazarı Nuray Babacan, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın istifasının perde arkasını yazdı. Babacan kulis yazısında, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in Erkan’ın ailesiyle ilgili iddialardan rahatsız olduğunu, AKP kurmaylarının da, “Sorunu birlikte çözün ve yola devam edin. Aksi durumda onun başarısızlığı hepinize fatura edilmeye çalışılır. Krizi geride bırakın’” telkini yapıldığını aktardı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yönetimindeki yeni dönemde Merkez Bankası Başkanlığına atanan, ilk kadın başkan Hafize Gaye Erkan, 7 ay 23 gün sonra istifa etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “affını” talep eden Erkan, istifa metninde, hakkında son dönem ortaya atılan iddialara ilişkin olarak “itibar suikastine uğradığını” ifade etti.

Babacan bugünkü yazısında konuyla ilgili şu iddiaları aktardı:
“Merkez Bankası Başkanı’nın, 24 Ocak’ta İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin Türkiye’yi ziyaret ettiği gün, Cumhurbaşkanıyla görüştüğü belirtiliyor. Zaten resmi temaslara katılan Gaye Erkan ile görüşmenin aynı gün yapıldığı aktarılıyor, AKP kulislerinde. İletişim Başkanlığı’nın açıklamasının aksine…

“ŞİMŞEK’E TELKİN” İDDİASI

Parti kurmaylarının Şimşek’e “Sorunu birlikte çözün ve yola devam edin. Aksi durumda onun başarısızlığı hepinize fatura edilmeye çalışılır. Krizi geride bırakın’ telkini yaptığı iddia edildi. Ancak yönetim anlayışı farklılığı nedeniyle Şimşek ile Erkan’ın ilişkisi eskisi gibi olmadı. Erkan’ın değişken ruh halinin de sorunu beslediği belirtiliyor. Şimşek’in yaşananlarla ilgili rahatsızlığının sürdüğü, ikilinin çalışmakta zorlandığı noktada da değişikliği gündeme getirdiği öne sürüldü.

ANLAMLI AÇIKLAMA

Yasalara uyulması ve teamüllere dikkat edilmesi konusunda dikkatli davranan Şimşek’in Merkez Bankası Başkanının istifasından sonra yaptığı açıklamadaki iki vurgu dikkatlerden kaçmadı. Birincisi, ‘aldığı karar tamamen şahsidir…’ ikincisi ise ‘önerim doğrultusunda yeni atanacak başkan…’ ifadeleri. Bu iki ifade, ‘Maalesef kendisi mevcut şartlara uyamadı, yeni başkanı ben belirledim. Dolayısıyla ekonomik politikalarda bir değişiklik olmayacak’ şeklinde yorumlandı.

“ERDOĞAN BU KEZ İZLEDİ”

Bütün bu süreçte, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sadece konunun kazasız-belasız atlatılması, ekonomik ve siyasi sonuçlarının olmamasıyla ilgilendiği belirtiliyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx