İran Cumhurbaşkanı’ndan İsrail sözleri: Eylemleri Nazileri hatırlatıyor

İHA

İsrail ve Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları arasındaki çatışmalar her geçen gün şiddetini artırıyor.

Yaşananlar tüm dünyada yakından takip ediliyor.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

İran Cumhurbaşkanlığı Ofisi tarafından yapılan açıklamaya göre görüşmede Filistin’deki insani durumun ele alındığı ve Reisi’nin İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının ve savaş suçlarının engellenmesi gerektiğini söylediği aktarıldı.

“Sivilleri fosfor bombaları ile hedef alarak savaş suçu işliyor”

Reisi, İsrail’in Gazze’de kadın ve çocukları hedef alarak savaş suçu işlediğini belirterek, “70 yıldır Filistinlileri hedef alan siyonist rejim bir kez daha tüm uluslararası anlaşmaları ihlal ederek kuşatma altında olan Gazze halkının suyunu, elektriğini ve yakıtını keserek en temel insani ihtiyaçların ulaşımını engelliyor. Sivilleri fosfor bombaları ile hedef alarak savaş suçu işliyor” şeklinde konuştu.

“İsrail’in eylemleri Nazileri hatırlatıyor”

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının bölgedeki gerilimi artırdığını belirten Reisi, “İsrail’in eylemleri Nazileri hatırlatıyor. Siyonist İsrail rejimi aldığı yenilgiyi telafi etmek adına savaş suçu işlemeye devam ediyor ve bu durum bölgedeki olayları büyütecektir. Acil bir şekilde İsrail, Gazze’de sivil yerleşim alanlarına yönelik saldırıları durdurmalıdır. Gazze halkının yerinden edilerek göçe zorlanmasının ne gerçeklik yanı var ne de uluslararası hukuka uygunluğu. Filistinli direniş grupları ve tüm dünya bu cinayetler karşısında duracaktır” dedi.

“Mazlum ve zalimin yeri değiştirilemez”

Batı’nın Filistinlileri zalim ve İsraillileri mazlum göstermeye çalıştığını vurgulayan Reisi, “Mazlum ve zalimin yeri değiştirilemez. Şu an tüm öncelik işgalci siyonist rejimin Gazze’de sivilleri hedef alan saldırılarının engellenmesidir. Uluslararası kurumlar ve Batılı ülkeler bu konuda üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmeli. Gazze’de sivil yerleşim alanlarına yönelik saldırıların sona ermesi, kuşatmanın kaldırılması ve Gazze’ye yeniden su akışının, elektriğin ve temel ihtiyaçların sağlanması krizin bölgeye yayılmaması için gerekli atılacak adımlardır. Her saat ve dakika İsrail rejiminin cinayetlerinin durdurulması ve savaşın bölgeye yayılmaması için önemli” ifadelerini kullandı.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx