IŞİD gelinlerini anlatan oyuna terör cezası

Moskova’da bir askeri mahkeme, IŞİD gelinleri hakkında bir oyunun Rus yazarını ve tiyatro yönetmenini “terörü meşrulaştırmaktan” suçlu buldu ve ikisine de 6 yıl hapis cezası verdi.

Svetlana Petrichuk ve Yevgenia Berkovich, 2010’ların ortalarında terör örgütü savaşçılarıyla evlenmek üzere Suriye’ye giden Rus kadınlardan ilham alan Cesur Şahin Finist (The Brave Falcon Finist) isimli bir oyun yaptıkları için hüküm giydi.

44 yaşındaki Petrichuk ve 39 yaşındaki Berkovich cezalarına itiraz etmeye niyetli.

Bir kısmı kapalı kapılar ardında yürütülen duruşmaları, ülkedeki sanatsal özgürlük hakkında endişe yarattı.

Petrichuk ve Berkovich’e, cezası hapiste 7 yıla kadar çıkabilen terörü meşrulaştırma suçundan dava açıldı ve savcılar oyunun IŞİD’i olumlu yansıttığını savundu.

Sanatçılar suçlamaları reddetti. Berkovich duruşmalardan birinde, oyunu terörizmi önlemek için sahneye koyduğunu söyledi. Bu iddia oyunu, yapımda tasvir edilenlere benzer olayları engellemek için yazdığını söyleyen Petriychuk tarafından yinelendi.

Rus haber ajansı RBC’ye konuşan Berkovich “Seçilen kelimelerinin benimle ne ilgisi olduğuna dair kesinlikle hiç fikrim yok” dedi.

Avukatları, oyunun Rusya Kültür Bakanlığı tarafından desteklendiğini ve Rusya’nın en prestijli tiyatro ödülü olan Altın Maske’yi bile kazandığını söyledi.

Avukatlardan Ksenia Karpinskaya, mahkumiyet kararını “tamamen yasadışı” ve “adaletsiz” diye nitelendirdi ve temyize gideceklerini söyledi fakat “umudun az” olduğunu itiraf etti.

Petriychuk’un avukatına göre oyun, 2019’da Sibirya’da bir kadın hapishanesindeki mahkumlara okunmuştu ve devlet cezaevi hizmetleri, internet sitesinde oyunu övmüştü.

Tutuklanmalarından sonra Novaya Gazeta gazetesi tarafından sanatçılara destek için başlatılan açık mektup halihazırda 16 binin üzerinde imza topladı.

Destek grubu, “Zhenya! Svet!” diye tezahürat yaparak Yevgenia Berkovich ve Svetlana Petryichuk’u taşıyan cezaevi aracına eşlik ediyor. Yönetmen ve oyun yazarı Cesur Şahin Finist oyunu yüzünden 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Mektupta, oyunun “tamamen açık terör karşıtı bir mesaj barındırdığı” yer alıyor.

Hapis cezalarının yanı sıra iki kadının tahliye edildikten sonra üç yıl boyunca internet sitesi yönetmeleri yasak. Mayıs 2023’ten beri tutuklular ve cezalarını bir ceza kolonisinde çekecekler.

Önemli Rus sanatçıların da içinde yer aldığı destekçileri, kararın Berkovich’in savaş karşıtı şiirleriyle ilgili olabileceğini savunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx