İsrail-Filistin savaşı: Katar, Fransa, Suriye ve İran’dan İsrail’e tepki

İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırıları sekizinci gününde de sürüyor

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail’e yönelik “Aksa Tufanı Operasyonu”nun ardından İsrail Başbakanı Netanyahu, “Savaştayız.” açıklamasını yaptı. İsrail, Hamas’a savaş ilan ederken, Gazze’ye hava saldırıları başlattı. İsrail’in Gazze’ye saldırılarında 2 bin 215 Filistinli vefat ederken, Hamas’ın saldırılarında ise 1300 İsrailli öldü. Tel Aviv yönetimi, Hamas’ın sızdığı ve ele geçirdiği 8 noktayı da geri alamadı.

İsrail’le Hamas arasındaki savaşta bugün yaşananlar saat saat şu şekilde:

17.05: Birleşmiş Milletler’e göre on binlerce Filistinlinin Gazze’nin kuzeyinden güneye doğru yola çıktığını ve hafta başında yerinden edilen 400 bin Gazzeliye eklendiğini tahmin ediyor. “Başlangıçta insanların güneye doğru hareket etme emirlerine güvenli bir şekilde uymaları için hiçbir güvenli koridor sağlanmamıştır. Aralarında ailelerin de bulunduğu yüzlerce kişi yürüyerek kaçmak zorunda kaldı. Yeni yerinden edilenlerin gıda güvenliği, suya, barınağa ve sağlık hizmetlerine erişimi konusunda endişeler var” dedi. Son bir haftadır yaklaşık 400 bin Gazzelilerin yerinden edildiğini belirten Birleşmiş Milletler, tahliye emrinin verildiği Gazze’nin kuzey yarısındaki BM binalarını artık güvenli görmedikleri uyarısında bulundu.

16.14: İsrail’in Gazze için verdiği tahliye süresi doldu. İsrail’in Gazze sınırına 300 bin asker yığdığı belirtildi. 

15.50: Hamas, İsrail’in Gazze’ye son 24 saatte düzenlediği hava saldırında 9 esirin daha öldüğünü açıkladı. Hamas dün yine, Tel Aviv’in saldırıları sonucu 13 esirin hayatını kaybettiğini duyurmuştu.

KATAR’DAN AÇIKLAMA

15.23: Katar Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Kardeş Filistin halkının Gazze Şeridi’nden zorla çıkarmaya yönelik girişimleri kesin bir dille reddediyoruz. Gazze Şeridi’ndeki ablukanın kaldırılması ve uluslararası insancıl hukuk uyarınca sivillere tam koruma sağlanması çağrısında bulunuyoruz.” denildi. Gazze Şeridi’ndeki nüfusun azaltılması çağrıları da dahil olmak üzere “toplu cezalandırma politikası” benimseme tehlikesi konusunda uyarı yapılan açıklamada, sivilleri komşu ülkelere kaçmaya veya sığınmaya zorlamanın uluslararası yasaların ihlali anlamına geldiği vurgulandı. “Bu adımlar, işgal altındaki Filistin topraklarında devam eden çatışmaların etkilerini daha da kötüleştirecek ve Filistin halkının acılarını ikiye katlayacaktır.” ifadelerine yer verilen açıklamada, uluslararası toplum ve kuruluşlara Gazze’ye tıbbi ve gıda yardımı ile yaralı sivilleri tahliye etmeye olanak tanıyan insani koridorların açılması için acil eyleme geçmesi çağrısında bulunuldu. Açıklamada ayrıca, bölgede sürdürülebilir barışın sağlanmasının tek garantisinin, Filistin meselesine, Filistin halkının haklarının iadesini ve 1967 sınırlarında bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasını garanti eden adil bir çözüme ulaşmak olduğu teyit edildi.

14.45: Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom, işgal altındaki Gazze’ye gönderilmek üzere yola çıkan ve tıbbi malzeme taşıyan uçağın Refah Sınır Kapısı’na yakın Al Arish’e indiğini duyurdu. Genel Direktör Adhanom, kapının açıldığında yardım için hazır olduklarını vurguladı.

14.17: İsrail ordusu, 7 Ekim’de İsrail yerleşim yerlerine yönelik sınır ötesi saldırıları yöneten Hamas komutanı Ali Qadhi’nin öldürüldüğünü doğruladı.

13.57: BM, “Gazze Şeridi boyunca suların tükenmesi nedeniyle 2 milyondan fazla kişi risk altında.” dedi.

13.49: İslam İşbirliği Teşkilatı, İsrail ablukası ve yoğun saldırıları altındaki Gazze Şeridi’ndeki durumla ilgili gelişmeleri görüşmek üzere, 18 Ekim’de olağanüstü toplanacak.

ABD “ANLAŞTI” DEDİLER, MISIR YALANLADI

13.01: Amerikalı yetkili, İsrail ve Mısır’ın, ABD vatandaşlarının Gazze-Mısır sınırındaki Refah Sınır Kapısı’ndan geçmesi konusunda anlaştığını açıkladı. Sky News Arabia’ya göre Mısır ise, Gazze’ye yardım TIR’larının girmesine izin verilmediği sürece Amerikan vatandaşlarının sınır kapısından geçmesine müsade etmeyeceklerini söyledi.

12.39: Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Ravina Shamdasani, İsrail’in Gazze’deki el-Avde Hastanesi’nin boşaltılması talebine ilişkin, “Uluslararası insani hukuk uyarınca tıbbi tesislere, sağlık personeline, yaralı ve hastalara yönelik saldırılar yasaktır.” ifadesini kullandı.

12.16: Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye saldırında hayatını kaybedenlerin sayısının 2 bin 215’e (724’ü çocuk, 458’i kadın), yaralı sayısının ise 8 bin 714’e çıktığını duyurdu.

11.32: Suudi Arabistan, Gazze’ye saldırıların artması sonrası İsrail’le normalleşme adımlarını askıya aldı. AFP’ye konuşan bir kaynak, “Suudi Arabistan, normalleşme görüşmelerine ara verme kararı aldı. Konuyla alakalı ABD’yi bilgilendirdi.” dedi.

11.04: Birleşmiş Milletler (BM) İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA), İsrail saldırılarında Gazze Şeridi’nde en az 1300 binanın yıkıldığını açıkladı.

FRANSA’DAN İSRAİL’E GAZZE UYARISI

10.45: Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna, İsrail ve Filistin arasındaki çatışmaya ilişkin açıklamalarda bulundu. Colonna, en az 1300 kişinin ölümüne yol açan saldırılardan sonra İsrail’in kendisini savunma hakkı olduğu yorumunu yaptı. İsrail’in kendini savunurken uluslararası insani hukuka riayet etmesi ve Gazze’dekiler de dahil sivilleri koruması gerektiğini belirten Colonna, Gazze’deki ablukanın söz konusu hukuka aykırı olduğu değerlendirmesinde bulundu. Colonna, Filistin halkının su, gıda gibi temel ihtiyaçlara normal şekilde erişebilme hakkı olduğunu vurgulayarak savunmasız kişilerin Gazze’den ayrılabilmesi için bir insani koridor konusunda farklı ortaklarla çalıştıklarını ifade etti.

10.21: İsrail ordusu, Hamas’ın üst düzey komutanlarından Murad Abu Murad’ın hava saldırılarında öldürüldüğünü açıkladı. Hamas’tan konuyla ilgili bir açıklama gelmedi.

09.50: İsrail ordusu Lübnan’ın güneyinden gelen Hizbullah’a ait insansız hava araçlarının (İHA) düşürüldüğünü duyurdu.

SURİYE VE İRAN’DAN İSRAİL MESAJI

09.06: Suriye’de Beşar Esad’la görüşen İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Lübnan Hizbullah’ı dahil bölgedeki direniş gruplarının liderlerinin İsrail’e karşı tüm senaryolara hazır olduklarını kendisine bildirdiklerini söyledi. Abdullahiyan, “Savaş suçlarını durdurmaları konusunda uyarıyorum. Belki de bir sonraki saat her şey için geç olacak.” derken, Esad ise, “Siyonist rejim ve Batılı ülkeler Filistin devletinin inkarını sürdürürse bölgede istikrar olmayacaktır.” ifadesini kullandı.

İSRAİL SÜRE VERDİ: 6 SAAT SALDIRI OLMAYACAK

08.50: İsrail yaptığı son dakika açıklamasında, sivillerin geçişine saat 16.00’a kadar izin verileceğini, 6 saat boyunca izin verilen yollara saldırı olmayacağını duyurdu.

HAMAS’TAN RUSYA AÇIKLAMASI

08.15: Hamas Rusya’nın arabuluculuk teklifini memnuniyetle karşıladı. Sabah saatlerinde yapılan açıklamada, “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in halkımıza karşı devam eden Siyonist saldırganlığa ilişkin tutumunu, Gazze kuşatmasını reddetmesini takdir ediyoruz.” ifadeleri yer aldı.

KAYNAK: AJANSLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx