Muğla’daki müze ve ören yerleri 1 milyondan fazla ziyaretçi ağırladı

Bodrum, Marmaris ve Fethiye gibi doğal güzellikleriyle ünlü ilçelerinde milyonlarca turist ağırlayan Muğla, tarihi zenginlikleriyle de ön plana çıkıyor.

Turistler deniz, kum ve güneşin yanında, geçmişi binlerce yıl öncesine uzanan antik kentlerle buralarda gün yüzüne çıkarılan eserlerin sergilendiği müzeleri gezmek için bölgeyi tercih ediyor.

Muğla’daki birçok antik kentin UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer aldığını anlatan Muğla Valisi İdris Akbıyık, “Açık hava müzesi konumunda bulunan Muğla’da 2023 yılında 5 müze ve ziyaret edilebilir durumdaki 86 ören yerini 1 milyon 164 bin 151 kişi ziyaret etti” dedi.

Akbıyık, ziyaretçilerin, kazılarda çıkarılan eserlerin birçoğunu yerinde, sergilenebilecek durumda olanları ise müzelerde gördüğüne işaret ederek, şöyle konuştu:

“Saint John Şövalyeleri’nin inşa ettiği Bodrum Kalesi’nde kurulu Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi 333 bin 956 ziyaretçi ile geçen yıl en çok ziyaret edilen müze oldu. Kanuni Sultan Süleyman’ın Rodos seferi sırasında yeniden yaptırdığı, ‘Kale Müze’ olarak da bilenen Marmaris Müzesi 153 bin 126 ziyaretçiyle ikinci sırada yer aldı. Ören yerleri arasında birinci sırayı 106 bin 2 ziyaretçiyle Fethiye Amintas Kaya Mezarları, ikinci sırayı 101 bin 868 ziyaretçiyle ‘Hayalet köy’ olarak da anılan Fethiye’deki Kayaköy aldı.”

Akbıyık, Muğla’da 28 antik kentte kazı çalışmalarının da devam ettiğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx