Zara, boykot çağrıları sonrası reklam kampanyasını durdurdu

AA

İsrail’in 7 Ekim’den beri Gazze’de uyguladığı sivil katliamlar, işgal ve yıkım politikası sürerken, İsrail’i doğrudan veya dolaylı destekleyen firmalara yönelik boykot çağrıları da devam ediyor.

Bunlardan biri de markası Zara’ya karşı yapıldı.

Zara’nın “The Jacket” adıyla 7 Aralık’ta sunduğu yeni koleksiyonunun reklamında kullandığı figürler, İsrail’in Gazze’ye yönelik ayrım gözetmeyen yoğun saldırıları sürerken Filistin’e destek veren aktivistlerinden büyük tepki aldı.

Cansız mankenlerin sarıldığı kefeni andıran bezler tepki çekti

Reklamda kullanılan vitrin mankenlerine sarılan kefeni andıran bezleri, tabutu andıran tahta modelleri ve yıkık duvarları, iki aydan fazla süredir İsrail’in bombardımanı altında kalan ve 17 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği Gazze’deki ortama benzetildiğini savunan aktivistler, firmayı boykot kampanyası başlattı.

Zara’dan açıklama: “Reklam temmuzda, fotoğraflar eylülde çekildi”

Özellikle sosyal medyada çığ gibi büyüyen tepkiler üzerine Zara’dan yapılan yazılı açıklamada, reklamın temmuzda hazırlandığını, fotoğrafların eylülde çekildiğini belitti.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Ne yazık ki bazı müşteriler artık kaldırılan bu görsellerden rahatsız oldu ve bu görsellerde, oluşturulduklarında amaçlanandan çok uzak bir şey gördü. Zara, bu yanlış anlaşılmadan dolayı üzgün olduğunu belirtiyor ve herkese olan derin saygımızı bir kez daha teyit ediyor.

Tepki çeken fotoğraflar kaldırıldı

Reklamda kullanılan beş fotoğraf yayından kaldırıldı.

Eleştiriler ilk değil

Diğer yandan Zara’yı bünyesinde bulunduran İnditex grubu geçtiğimiz yıllarda da farklı nedenlerle sert eleştirilerle karşılaşmıştı.

İnditex’in İsrail’deki 84 franchise mağazasının sahibi olan Joey Schwebel’in İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı ve Yahudi Gücü partisi lideri Itamar Ben Gvir’i desteklemesinden dolayı geçen yıl Filistin yanlıları tarafından İnditex markalarına boykot çağrıları yapılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx